Hoveddel Side topp

Welcome to the Ridderweek 2019

We hope the 2019 program will be exciting and something for everyone!
15:00

Sunday - Arrival

15:00 Arrival/check in Radisson Blu, Beitostølen

20:00 Allocation of guides – Beito hall (continues after the opening ceremony)

21:30 Opening ceremony – Beito hall, Radisson

22:15 "Get together" in the Lobby Bar

09:00

Monday - Day 1

09:00 Participants with no allocated guide meet at info desk at Radisson (until 14:00)

09:30 Training Snowboard (until 16:00) – The Ola lift

09:30 Training Alpine (until 16:00) – The Ola lift - Course training after lunch.

09:30 Training Cross-country skiing (until 16:00) – stadium at BHSS

10:00 Snowshoe-introduction course – stadium at BHSS (until 16:00)
NEW: Try snowshoe orienteering (until 15:00)

10:00 Ski-orienteering (a map over control points in selected routes) - stadium at BHSS (until 15:00)

13:30 Training Biathlon – stadium at BHSS.

13:30 Participants with no allocated guide meet at info desk at Radisson (until 14:00)

14:00 Snowshoe-introduction course – stadium BHSS (until 16:00)

16:00 Meeting for all of the participants on the Ridderweek: Discuss current issues, meetingroom 2. floor, Radisson Blu

17:00 Meeting for visually impaired in MOGOP – Radisson Blu

17:00 SWIX ski-waxing course – Beito hall, RadissonBLU (guides must join their participants)

18:00 Deadline - Registration deadline Biathlon

19:30 Info-meeting regarding the "mountain day" with DNT at Bygdin, meeting located in the cellarbar on Radisson Blu

20:30 Music-quizz, Cellarbar, Radisson Blu

09:00

Tuesday - Day 2

09:00 Meeting and Departure Buss Mountain- and summit day with DNT (have to PREregister) – RadissonBLU

09:00 Participants with no allocated guide meet at info-desk at Radisson (until 14:00)

09:30 Training Cross-country skiing(until 16:00 pm) – stadium at BHSS

09:30 Training Biathlon (until 11:30) – stadium at BHSS

09:30 Training Snowboard (until 16:00) – The Ola lift

09:30 Training Alpine (until 16:00) –The Ola lift

10:00 Instruction for sitting XC skiers (meet at the assistive devices building BHSS - until  12:00)

10:00 NEW - Ski-orienteering (a map over control points in selected routes) - stadium at BHSS (until 15:00)

10:00 NEW - Snowshoe orienteering - map over control points at the stadium BHSS

13:30 Training Biathlon (until 16:00) – stadium at BHSS

17:00 Meeting for visually impaired in MOGOP –Radisson

18:00 Deadline for registration for XC ski competitions 5/10 km, info desk, Radisson Blu

18:00 Dealine for registration for Talentnight audition, Info desk Radisson Blu

19.00 Training with laser rifle (until 21:00) – Squash hall, Radisson

21:00 Stand-up with Tommy Steine, Cellarbar, Radisson Blu (The bar opens at 20:00)

09:00

Wednesday - Day 3

09:00 Participants with no allocated guide meet at info desk at Radisson (until 14:00)

09:30 Training Snowboard (until 16:00) – The Ola lift

09:30 Training Cross-country skiing(until 16:00) – stadium at BHSS

09:30 Training Alpine (until 16:00) – The Ola lift

09:50 Opening ceremony for Biathlon – stadium at BHSS

10:00 Biathlon competition – stadium at BHSS

10:00 Instruction for sitting XC skiers (meet at the assistive devices building BHSS - until  12:00)

10:00 Snowshoe-introduction course – stadium BHSS (until 12:00)

13:30 Training biathlon (until 16:00) - stadium BHSS

14:00 Snowshoe-introduction course – stadium BHSS (until 16:00)
Nyhet! Prøv truge orientering (frem til kl. 17:00)

14:00 Audition for the talentnight (until 16.00) - Beito hall, Radisson Blu

15:00 Deadline registration for the Snowshoe-hike thursday – info desk, Radisson Blu

17:00 Meeting for visually impaired in MOGOP – Radisson Blu (until 18:00)

20:00 Awards ceremony for Biathlon – Beito hall, Radisson Blu

21:00 Lecture from Johan Kaggestad – Beito hall, Radisson Blu

22:45 "After-lecture" in the cellarbar, Radisson Blu

09:00

Thursday - Day 4

09:30 - Participants with no allocated guide meet at the skistadium at BHSS

09:30 - Training Snowboard (until 16:00) – The Ola lift

09:30 - Training Alpine (until 16:00) – The Ola lift

09:30 - Training cross-country skiing - stadium BHSS

09:50 - Opening ceremony for cross-country skiing competitions – stadium at BHSS

10:00 - Cross-country skiing 5 km women/10 km men – stadium at BHSS

10:30 - Alpine parallel slalom competition (no registration needed) - The Ola lift

13:00 - Instruction for sitting XC skiers (meet at the assistive devices building BHSS - until  15:00)

13:00 - Snowshoe-hike – BHSS (after the cross-country competitions are finished)

14:00 - Para-snowboard cross-competition - The Ola lift

18:00 - Deadline registration for the Ridder race – Info desk, Radisson Blu

16:15 - Meeting for visually impaired in MOGOP.

17:30 "The golden hour" - the Chapel of Lights at BHSS

19:00 Tobogganing-night with "Lions" - Ola lift

21:00 Awards ceremony for XC skiing – Beito hall, Radisson Blu

09:00

Friday - Day 5

09:00 - Participants with no allocated guide meet at info-desk at Radisson (until 14:00)

09:30 - Training Cross-country skiing– stadium BHSS (until 12:00).

10: 15 - Opening ceremony - The Ola lift

10:45 - Giant slalom 1st run - The Ola lift

12:00 - Giant slalom, final run - The Ola lift

13.00 - Barbeque for everyone - The Ola lift

14:30 - Distribution of startnumbers for the Ridder race - glass corridor on the 2nd floor, Radisson (until 8:00 pm). The undistributed startnumbers can be picked up at the stadium Saturday morning.

16:00 - Auction by the Riderne of Beitostølen - Besseggen 2nd floor, Radisson Blu

21:30 - Talent night - Beito hall, Radisson Blu

08:40

Saturday - Day 6

08:40 - Opening ceremony for Ridder race – stadium at BHSS

09:00 - Start 56th Ridder race 2, 5, 10 and 20 km

11:00 - Barbeque and medal ceremony - stadium at BHSS

15:00 - XC Ski stand up show with XC ski legend Oddvar Brå and author Thor Gotaas – Beito hall, Radisson Blu.

16:00 - Awards ceremony for the Ridder Race and the Giant slalom Competetition – Beito hall, Radisson Blu.

19:30 - Gala dinner – dining hall, Radisson Blu

21:30 - Awards ceremony - Beito hall, Radisson Blu

Ca 22:30 - Concert with The Feel Good Orchestra – the Beito hall, Radisson Blu

After-concert in the cellar bar, Radisson Blu

09:00

Sunday - Departure

07:00 Buses start departing from Radisson. 

Welcome back 22nd - 30th March 2020! 

Side bunn

Søkeresultater

Sidebunn